Geisha-Art
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


Afla cum poti deveni cea mai buna geisha din Kyoto.
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Visez printre firele de iarba

In jos 
2 participanți
AutorMesaj
Yasuko Tsuneo
Admin
Admin
Yasuko Tsuneo


Mesaje : 63
Data de înscriere : 14/12/2009
Varsta : 29

Visez printre firele de iarba Empty
MesajSubiect: Visez printre firele de iarba   Visez printre firele de iarba Icon_minitimeSam Dec 19, 2009 7:32 pm

Cu mainile afundate in manecile chimoului mi-am etalat frumusetea trandafirilor din gradina. Am mers ce am mers, dar m-am oprit in mijloc, asezandu-ma pe iarba. Mi-am desfacut parul, lasandu-l sa fluture in bataia vantului. "Cat de placut..."
Sus In jos
https://geisha-art.forumgratuit.ro
Isuni

Isuni


Mesaje : 16
Data de înscriere : 19/12/2009
Varsta : 27

Visez printre firele de iarba Empty
MesajSubiect: Re: Visez printre firele de iarba   Visez printre firele de iarba Icon_minitimeDum Dec 20, 2009 10:32 am

Priveam fermecata peisajul din jurul meu. Nic iodata nu mai vazusem un peisaj atat de..ciudat,in sensul bun,cu proprii mei ochii. Ma plimbam pe una dintre potecile pietruite tinandu-mi vesnica umbreluta de-asupra capului.Faceam pasi marunti,pana cand m-am oprit lasandu-mi capul pe spate, vrand sa privesc mai bine cerul.
Sus In jos
Yasuko Tsuneo
Admin
Admin
Yasuko Tsuneo


Mesaje : 63
Data de înscriere : 14/12/2009
Varsta : 29

Visez printre firele de iarba Empty
MesajSubiect: Re: Visez printre firele de iarba   Visez printre firele de iarba Icon_minitimeDum Dec 20, 2009 10:38 am

Mi-am pus umbreluta deasupra capului, ascunzandu-mi fata. Viata mea, atat de simpla inainte, a capatat complexitate, dar inca nu stiam daca sa ma bucur de asta. Imi doream ca intr-o zi sa am un sot, nu un simplu patron. Astfel, as sti ca mi-am implinit scopul in viata.
Sus In jos
https://geisha-art.forumgratuit.ro
Isuni

Isuni


Mesaje : 16
Data de înscriere : 19/12/2009
Varsta : 27

Visez printre firele de iarba Empty
MesajSubiect: Re: Visez printre firele de iarba   Visez printre firele de iarba Icon_minitimeDum Dec 20, 2009 10:53 am

M-am asezat incet pe una dintre bancutele de lemn,nu departe de centrul gradinii. Priveam pierduta poteca pe care venisem. Ma cuprinsese o dorinta ciudata de a-mi vedea fratii.Nu'i mai vazusem de atata timp..ma tot intrebam cum s-au schimbat. Oftasem,apoi mi-am inclinat usor capul intr'o parte cat sa pot privi mai bine in dreapta mea, invaluita partial,in umbra.
Sus In jos
Yasuko Tsuneo
Admin
Admin
Yasuko Tsuneo


Mesaje : 63
Data de înscriere : 14/12/2009
Varsta : 29

Visez printre firele de iarba Empty
MesajSubiect: Re: Visez printre firele de iarba   Visez printre firele de iarba Icon_minitimeDum Dec 20, 2009 10:59 am

Am privit in jurul meu. Nu departe, zacea o fata pe bancuta de lemn. I-am facut semn cu mana penru a se apropia de mine. Ma intrebam ce cauta aici singura.
- Vino sa stai cu mine.
Am refuzat sa strig. Nu era foarte gratios. Doar am spus-o mai rastit.
Sus In jos
https://geisha-art.forumgratuit.ro
Isuni

Isuni


Mesaje : 16
Data de înscriere : 19/12/2009
Varsta : 27

Visez printre firele de iarba Empty
MesajSubiect: Re: Visez printre firele de iarba   Visez printre firele de iarba Icon_minitimeDum Dec 20, 2009 11:32 am

Mi-am inclinat usor capul in semn afirmativ, apoi m-am ridicat usor. Cu pasi marunti,m-am apropriat de tanara care statea pe iarba. Desi nu o mai vazusem pana acum,doream sa'i pun o gramada de intrebari,dar..m-am abtinut. Afisasem un zambet formal in timp ce m-am asezat langa ea,pe iarba.
-Multumesc.
Sus In jos
Yasuko Tsuneo
Admin
Admin
Yasuko Tsuneo


Mesaje : 63
Data de înscriere : 14/12/2009
Varsta : 29

Visez printre firele de iarba Empty
MesajSubiect: Re: Visez printre firele de iarba   Visez printre firele de iarba Icon_minitimeDum Dec 20, 2009 11:40 am

I-am zambit la randul meu. Am analizat-o din cap pana in picioare. Dupa chimono si coc parea o geisha, nu maiko. Am incercat sa fiu vorbareata si sa aflu mai multe.
- Esti de mult aici?
Incepusem sa cred ca vechile geishe plecasera si in loc venisera altele noi.
Sus In jos
https://geisha-art.forumgratuit.ro
Isuni

Isuni


Mesaje : 16
Data de înscriere : 19/12/2009
Varsta : 27

Visez printre firele de iarba Empty
MesajSubiect: Re: Visez printre firele de iarba   Visez printre firele de iarba Icon_minitimeDum Dec 20, 2009 12:00 pm

-Nu chiar. Daca as putea spune..cam de cateva minute.
Facusem o scurta plecaciune din cap,in semn de respect fata de ea. Parea destul de tanara,de-o varsta cu mine,insa..niciodata nu puteam sa ma dezobijnuiesc de aceste maniere.Imi intrasera pana si in ritmul meu de zi cu zi.
-Dar..dumneavoastra?
Sus In jos
Yasuko Tsuneo
Admin
Admin
Yasuko Tsuneo


Mesaje : 63
Data de înscriere : 14/12/2009
Varsta : 29

Visez printre firele de iarba Empty
MesajSubiect: Re: Visez printre firele de iarba   Visez printre firele de iarba Icon_minitimeDum Dec 20, 2009 12:11 pm

- Nu este nevoie sa fi formala.
Privirea mi-a alunecat spre zare, analizand orice detaliu din jurul meu. Ceva ma facea sa ma intristez.
- Sunt dintotdeauna aici. De cand eram mica.
Sus In jos
https://geisha-art.forumgratuit.ro
Isuni

Isuni


Mesaje : 16
Data de înscriere : 19/12/2009
Varsta : 27

Visez printre firele de iarba Empty
MesajSubiect: Re: Visez printre firele de iarba   Visez printre firele de iarba Icon_minitimeDum Dec 20, 2009 12:37 pm

-Inseamna ca stiti fiecare coltisor din jurul dumneavoastra, corect?
Am zambit de data aceasta,un zambet destul de natural care ascundea totusi un mic mister. Uitasem. Nu puteam sa-i zic pur si simplu "tu" ,insa..am incercat sa ma scuz, chiar daca incepusem sa ma balbai putin:
-Umm..adica. Din jurul tau..
Sus In jos
Yasuko Tsuneo
Admin
Admin
Yasuko Tsuneo


Mesaje : 63
Data de înscriere : 14/12/2009
Varsta : 29

Visez printre firele de iarba Empty
MesajSubiect: Re: Visez printre firele de iarba   Visez printre firele de iarba Icon_minitimeDum Dec 20, 2009 12:44 pm

- Da.
Am chicotit gandindu-ma la prostiile pe care le faceam.
- Cand eram mica eram foarte neastamparata. Mereu fugeam de la mama-san.
Imi parea extrem de rau ca mama-san murise. Ea ma crescuse, cu bune si cu rele, imi era mama.
Sus In jos
https://geisha-art.forumgratuit.ro
Isuni

Isuni


Mesaje : 16
Data de înscriere : 19/12/2009
Varsta : 27

Visez printre firele de iarba Empty
MesajSubiect: Re: Visez printre firele de iarba   Visez printre firele de iarba Icon_minitimeDum Dec 20, 2009 12:46 pm

-Umm..imi pare rau..
Mi-am dat seama imediat ce gandea dupa tonul vocii sale. Poate..nu trebuia sa'i aduc aminte.Off..asa eram eu.Mereu stricam buna dispozitie a oamenilor.
Mi-am trecut mana pe obrazul stang,dandumi una dintre suvitele care scapasera din coc,dupa ureche.
Sus In jos
Yasuko Tsuneo
Admin
Admin
Yasuko Tsuneo


Mesaje : 63
Data de înscriere : 14/12/2009
Varsta : 29

Visez printre firele de iarba Empty
MesajSubiect: Re: Visez printre firele de iarba   Visez printre firele de iarba Icon_minitimeDum Dec 20, 2009 12:52 pm

- Este in regula. O duc destul de bine. Nu am de ce ma plange. Sa fi geisha este o adevarata onoare.
Mi-am strans parul intr-un coc provizoriu. Suvitele mi-au alunecat pe fata, etalandu-mi frumusetea. Cat ma chinuisem sa arat asa.
Sus In jos
https://geisha-art.forumgratuit.ro
Isuni

Isuni


Mesaje : 16
Data de înscriere : 19/12/2009
Varsta : 27

Visez printre firele de iarba Empty
MesajSubiect: Re: Visez printre firele de iarba   Visez printre firele de iarba Icon_minitimeDum Dec 20, 2009 12:54 pm

-O...adevarata onoare.
O inganasem mai in soapta in timp ce'mi lasasem privirea-n pamant. Nu avusesem niciodata acest vis de a deveni o gheisa...de a fi,oarecum, respectata. Imi era totusi greu, o facusem doar de dragul parintilor,ca sa'i multumesc.
Sus In jos
Yasuko Tsuneo
Admin
Admin
Yasuko Tsuneo


Mesaje : 63
Data de înscriere : 14/12/2009
Varsta : 29

Visez printre firele de iarba Empty
MesajSubiect: Re: Visez printre firele de iarba   Visez printre firele de iarba Icon_minitimeDum Dec 20, 2009 1:05 pm

- Femeile traiesc pentru a se casatori si geishele invata sa fie seducatoare. Ele pot atrage foarte usor barbatii si implinesc astfel datoria de femeie. Dar o implinesc mai usor fata de restul femeilor dizgratioase.
Am spus-o cu calm si hotarare. In sinea mea aveam dreptate. Probabil nu si pentru altii.
Sus In jos
https://geisha-art.forumgratuit.ro
Isuni

Isuni


Mesaje : 16
Data de înscriere : 19/12/2009
Varsta : 27

Visez printre firele de iarba Empty
MesajSubiect: Re: Visez printre firele de iarba   Visez printre firele de iarba Icon_minitimeDum Dec 20, 2009 1:15 pm

Ii ascultam vorbele cu atentie.Stiam foarte bine ca avea dreptate, insa ceva ma facea sa neg acest lucru, frara sa stiu cu exactitate de ce. Clipisem des, privind'o apoi,atenta.
-Si la ce folos? Frumusetea este mereu,trecatoare...
Sus In jos
Yasuko Tsuneo
Admin
Admin
Yasuko Tsuneo


Mesaje : 63
Data de înscriere : 14/12/2009
Varsta : 29

Visez printre firele de iarba Empty
MesajSubiect: Re: Visez printre firele de iarba   Visez printre firele de iarba Icon_minitimeDum Dec 20, 2009 1:35 pm

- Frumusetea doar ne ajuta in procesul acesta. Fiind geisha esti apreciata ca femeie. Gandestete la restul femeilor care sunt batute si chinuite se sotii lor. Traiesc toata viata precum niste sclave.
Am clipit des gandindu-ma la cuvintele mele.
Sus In jos
https://geisha-art.forumgratuit.ro
Isuni

Isuni


Mesaje : 16
Data de înscriere : 19/12/2009
Varsta : 27

Visez printre firele de iarba Empty
MesajSubiect: Re: Visez printre firele de iarba   Visez printre firele de iarba Icon_minitimeDum Dec 20, 2009 1:54 pm

-Desigur..mereu este asa.
Mi-am ridicat privirea asupra cerului. Cuvintele ei incepeau sa ma preocupe din ce in ce mai mult,apoi...Am inceput sa ma gandesc la parinti. Poate imi vroiau doar binele, insa, se pare ca pana in acest moment nu am inteles. Si totusi..gandul cum, ca surorilor mele nu au fost niciodata rugate sau nu li sa facut niciodata vreo propunere sa devina gheise, era cu adevarat un lucru greu de, descifrat pentru mine.
-Precum sclavele? Tu nu ai vrut niciodata sa..te casatoresti?
Sus In jos
Yasuko Tsuneo
Admin
Admin
Yasuko Tsuneo


Mesaje : 63
Data de înscriere : 14/12/2009
Varsta : 29

Visez printre firele de iarba Empty
MesajSubiect: Re: Visez printre firele de iarba   Visez printre firele de iarba Icon_minitimeDum Dec 20, 2009 2:00 pm

Am privit-o scurt, dar cat sa-mi dau seama ca ceva o apasa. Am intrebat-o bland:
- S-a intamplat ceva?
Ceva o nelinistea pe tanara. Probabil nu isi dorise sa devina o geisha. Sau poate altceva? La inceput nicio fata nu isi doreste, dar pe parcurs constata ca este mai bine.
Sus In jos
https://geisha-art.forumgratuit.ro
Isuni

Isuni


Mesaje : 16
Data de înscriere : 19/12/2009
Varsta : 27

Visez printre firele de iarba Empty
MesajSubiect: Re: Visez printre firele de iarba   Visez printre firele de iarba Icon_minitimeDum Dec 20, 2009 2:13 pm

Lasasem umbrela sam'i scape din mana,aceasta cazand pe iarba in spatele meu. Mi-am stranse picioarele la piept ghemuinduma,in timp ce'mi sprijini barbia de genunchi. Inchisesem ochii,strangand la un moment dat din ei.
-Sti..este complet ciudat..Sunt mezina familiei, si cea de-a5-a fiica a familiei mele..Ma simt total ciudat,nici nu pot intelege de ce parintii au vrut doar ca eu sa devin gheisa,nu si celelalte 4 surori ale mele.
Sus In jos
Yasuko Tsuneo
Admin
Admin
Yasuko Tsuneo


Mesaje : 63
Data de înscriere : 14/12/2009
Varsta : 29

Visez printre firele de iarba Empty
MesajSubiect: Re: Visez printre firele de iarba   Visez printre firele de iarba Icon_minitimeDum Dec 20, 2009 2:27 pm

Am oftat in semn de regret. Fata aceasta parea prea framantata de ganduri. Era nelinistita.
- Am fost singura fiica a parintilor mei, dar nu a contat. Am fost vanduta. Uneori parintii o fac nu ca sa scape de noi, ci ca sa se asigura ca vom avea un viitor mai bun. Gandestete ca daca ai fi ramas cu ei, ai fi dus-o rau. Nu asta isi doreau.
Sus In jos
https://geisha-art.forumgratuit.ro
Isuni

Isuni


Mesaje : 16
Data de înscriere : 19/12/2009
Varsta : 27

Visez printre firele de iarba Empty
MesajSubiect: Re: Visez printre firele de iarba   Visez printre firele de iarba Icon_minitimeDum Dec 20, 2009 7:38 pm

-Cred ca..asta este! Parintii au acordat mereu o mai multa atentie fiicelor sale.
Deschisesem ochii,parca..Ma simteam mai usurata.Vruiam sa ma descarc,insa m-am abtineam pe cat posibil,sa nu intrec masura. Infond..cine stie ce-ar fi crezut,la urma, despre mine?
Sus In jos
Continut sponsorizat





Visez printre firele de iarba Empty
MesajSubiect: Re: Visez printre firele de iarba   Visez printre firele de iarba Icon_minitime

Sus In jos
 
Visez printre firele de iarba
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Plutind printre corzi
» Pierduta printre amintiri...

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Geisha-Art :: Casa matroanei :: Gradina-
Mergi direct la: